Czym są akcje syntetyczne?

Kontrakty CFD przez niektórych inwestorów kojarzone są raczej z niebezpieczeństwem i zmiennością szczególnie na rynku walutowym. Często można spotkać się z opiniami, że na rynku Forex prym wiodą rekiny światowej finansjery, a indywidualny inwestor to mała rybka skazana pożarcie. Oczywiście wszystko w tym wypadku jest kwestią doświadczenia. Jeśli właśnie brakuje Ci doświadczenia to warto skierować swoją uwagę na spokojne inwestowanie na światowych giełdach dzięki akcjom syntetycznym.

Czym są akcje syntetyczne?

Akcje syntetyczne to kontrakty CFD na akcje z giełd zagranicznych oraz giełdy polskiej. Są najbardziej nowoczesnymi instrumentami pochodnymi dostępnymi na rynku. Natomiast poza skomplikowaną nazwą instrumenty te zachowują się jak zwykłe akcje, dostarczając przy tym korzyści dostępnych dla tradycyjnych akcji.

Korzyści z inwestowania w akcje syntetyczne

1. Koszty transakcyjne - prowizje zaczynają się od 0,1% ale i nie tylko…

Otwierając jeden rachunek maklerski w XTB, otrzymujesz dostęp do największych akcji spółek z polski jak i z zagranicy bez konieczności zakładania kont u kilku różnych brokerów. Tym samy nie ponosisz kosztów dostępu do danych giełdowych na każdej giełdzie, które kosztują od kilku do kilkudziesięciu EURO za rynek. Dodatkowo dzięki platformie xStation masz również dostęp do innych globalnych rynków wliczając w to waluty, indeksy i surowce. Daje to możliwość dodatkowej dywersyfikacji portfela.

2. Brak kosztów swap.

Inwestując w akcje syntetyczne nie wykorzystujesz mechanizmu dźwigni finansowej, dlatego też nie ponosisz dodatkowych kosztów kredytowania pozycji (punkty swapowe obecne przy kontraktach Equity CFD). Brak dźwigni finansowej oznacza, że nie jest pobierany depozyt pod otwarte pozycje. Tym samym dokonujesz transakcji za środki pieniężne, które faktycznie posiadasz oraz nie możesz ponieść  straty większej niż Twój wpłacony depozyt.

3. Platforma transakcyjna

Platforma transakcyjna daje duże możliwości analityczne, oferując takie narzędzia jak: poziomy Fibonacciego, wskaźniki czy oscylatory i wiele innych.

4. Krótka sprzedaż

Akcje syntetyczne są dużo bardziej elastyczne niż tradycyjne akcje, dzięki dostępności krótkiej sprzedaży – co daje nam możliwości zarabiania na spadku cen danego waloru.

5. Portfel dywidendowy.

Inwestor mając dostęp do takich walorów jak McDonald’s, Apple, Google, ma możliwość stworzenia sobie portfela, z którego będzie czerpał korzyści w oparciu o wypłatę dywidend (w przypadku niektórych spółek wypłacaną kwartalnie!).

Więcej informacji na temat budowy strategii portfela dywidendowego.

Podsumowanie

Wielu inwestorów wystrzega się inwestowania kontraktami CFD, błędnie moim zdaniem kojarząc go z nadmiernym ryzykiem, zapominając, że to my jako traderzy zawsze ustalamy i decydujemy o rozmiarze naszych zysków jak i strat. Akcje syntetyczne są najlepszym potwierdzeniem, że kontrakty CFD są nie tylko miejscem dla day-traderów, ale również dla inwestorów chcących budować portfele długoterminowe.

Przemysław Lik - Makler Papierów Wartościowych specjalizujący się w analizie technicznej, w szczególności w geometrii rynku, którą stosuje w swoich inwestycjach.