Analiza techniczna – SMA

0
4299

SMA

SMA (Simple Moving Average – prosta średnia krocząca ) jest jednym z najprostszych i najstarszych narzędzi analizy technicznej. Liczy się ją przez dodanie do siebie (przeważnie) cen zamknięcia z ustalonej liczby okresów historycznych, a uzyskaną sumę dzieli przez ich liczbę. Kluczem jest tutaj dobór odpowiednich wartości parametru średniej, który zależy od charakteru zmian danego instrumentu. Idealnie dobrany daje dużo poprawnych sygnałów.

Zastosowanie:

Identyfikacja trendu i jego potwierdzenia na wykresie. Jeżeli średnia w przeważającym okresie czasu przebywa poniżej wykresu i rośnie, na rynku występuje trend wzrostowy i odwrotnie, jeśli powyżej i spada- trend spadkowy.
Wyznaczanie i potwierdzanie poziomów wsparcia i oporu. Szczególnie w przypadku długookresowych średnich kroczących (np. z 150 okresów) punkty zwrotne wykresu tworzą się w okolicy linii wskaźnika.
Baza do tworzenia innych wskaźników/oscylatorów.
Bezpośrednie generowania sygnałów. Istnieją co najmniej trzy sposoby wyznaczania sygnałów płynących z średnich ruchomych.

wskazniki i oscylatory

a) W pierwszym przypadku sygnał generowany jest w momencie przecięcia średniej kroczącej z ceną instrumentu. Jeżeli cena przetnie od góry nierosnącą linię średniej kroczącej pojawia się sygnał sprzedaży. Z kolei, kiedy wykres kursu przetnie od dołu niemalejącą średnią kroczącą pojawia się sygnał kupna.

b) W drugim nanosi się na wykres dwie lub trzy średnie ruchomych o różnych parametrach (np. 10-okresową i 40-okresową lub 10, 30 i 40-okresową) i obserwuje się punkty przecięcia tych średnich przez wykres ceny. W sytuacji kiedy cena przecina od dołu niemalejące średnie, jest to istotny sygnał kupna, zaś gdy cena przecina od góry nierosnące średnie pojawia się istotny sygnał sprzedaży.

wskazniki i oscylatory

c) W trzecim podejściu obserwuje się przecięcia samych tylko średnich nie zważając na wykres ceny. Jeżeli krótsza średnia np. 10-okresowa (kolor niebieski) przetnie od dołu niemalejącą, dłuższą, średnią np. 20-okresową (kolor czerwony) i/lub 40-okresową (kolor zielony) powstanie mocny sygnał do zakupu. Mocny sygnał sprzedaży postaje w sytuacji odwrotnej, a więc podczas przecięcia dłuższych, nierosnących średnich przez krótszą od góry. Sygnały tworzone w ten sposób są zazwyczaj jednak nieco opóźnione, dlatego lepiej używać ich w średnich i dłuższych horyzontach czasowych.

Praktyczne uwagi

Im dłużej linia średniej była stabilna i w pozycji zbliżonej do bocznej przed wystąpieniem sygnału, tym ma on większe znaczenie. Powyższe zastosowania stosuje się zarówno dla SMA, WMA, jak i EMA.