Konto demo i real na Forex, czyli kiedy zrobić kolejny krok.

Jednym z pierwszych kroków jaki wykonują początkujący inwestorzy (pomijając oczywiście kwestie szkoleń) jest pobranie konta demo i rozpoczęcie wirtualnych inwestycji. Jest to jak najbardziej prawidłowa zachowanie, ponieważ pozwala nam zapoznać się z platformą i całym środowiskiem w jakim przyjdzie nam w przyszłości realnie inwestować.

Korzyści i wady inwestycji na koncie demo

Największą korzyścią takiego konta jest możliwość bezkarnego popełniania błędów. Pieniądze jakimi inwestujemy są wirtualne,  z kolei rynek na którym możemy zawierać transakcje jest rzeczywisty. Możemy więc swobodnie sprawdzać swoje możliwości na realnym rynku bez żadnego ryzyka. Gdy po popełnieniu zbyt wielu błędów konto zostanie wyzerowane, szybko możemy je doładować dowolną kwotą. Często praktykowaną opcją jest doładowywanie konta kwotą, którą planujemy w przyszłości zainwestować i w ten sposób przeprowadzenie dokładnej symulacji. Ale czy na pewno taka symulacja będzie w stu procentach prawidłowa? Pamiętajmy o kluczowym aspekcie inwestowania czyli psychologii.

Żadne konto demonstracyjne (nawet te na którym są miliony) nie równa się z rzeczywistymi inwestycjami i tym jakie towarzyszą im emocje, nawet jeśli kwota jaką obracamy jest niewielka. Dlatego zbyt długie inwestowanie na kontach wirtualnych może być dla nas staniem w miejscu lub co gorsza cofaniem się. Dlaczego? Zawsze niezależnie od tego jak bardzo będziemy się starać,  w naszych inwestycjach na koncie demo, będzie towarzyszyć nam świadomość – to nie są moje pieniądze. I jeżeli będzie trwało to zbyt długo pojawią się złe nawyki, których trudno będzie się pozbyć. Najczęstszym tego typu problemem jest zbyt częste otwieranie pozycji, bo przecież nic nie ryzykuje, to nie są moje pieniądze. Wchodzimy w pozycje w miejscach, w których na naszych realnych rachunkach nigdy byśmy tego nie zrobili.

Kiedy zdecydować o rozpoczęciu inwestycji rzeczywistych środków?

Osobom, które myślą poważnie o zarabianiu na rynku polecam zadanie sobie pytania, w którym miejscu obecnie jestem? Czy to może nie czas, aby zrobić kolejny krok i rozpocząć realne inwestycje. Pamiętajmy, że inwestować możemy naprawdę niewielkie kwoty. Ten kolejny krok otworzy nam drzwi do naszego rozwoju i weryfikacji jak radzimy sobie na realnym rynku. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie aby posiadać równocześnie konto demo jak i real.

 Drogę inwestora przedstawił bym w następujący sposób:

Piotr Szulc - Makler Papierów Wartościowych, rynkami finansowymi interesuje się od 2008 roku. Analizę techniczną łączy z podejściem fundamentalnym.

Powiązane artykuły