Formacja 1-2-3 wykorzystanie w praktyce cz. 2

W pierwszej części artykułu - dowiedziałeś się czym jest formacja 1-2-3, co ją charakteryzuje oraz jak wygląda bezpośrednio na wykresie ceny. Niestety te informacje nie wystarczą do tego, aby prawidłowo zidentyfikować efektywny układ, który możesz wykorzystać podczas swojego tradingu. Oprócz trendu, który jest newralgicznym elementem tej techniki wejścia w rynek, jest jeszcze jeden specjalny warunek. Tym warunkiem jest miejsce wystąpienia struktury. Jak już wspomniałem wcześniej, może ona ukazać się zarówno na końcach korekt jak i również na końcach impulsów. Takie obszary z reguły potwierdzone są dodatkowymi poziomami wsparcia lub oporu, a nawet czasami całymi strefami S/R. Żeby znaleźć taki moment na rynku, należy posłużyć szerszą perspektywą zwracając szczególną uwagę na wyższy interwał. Przeprowadźmy analizę rynku krok po kroku.

1. Określenie trendu na wyższym interwale

Określenie trendu

2. Identyfikacja wsparć i oporów

Identyfikacja przeszkód

Określenie trendu3. Obserwacja rynku na niższym interwale

Określenie trendu

Po pojawieniu się odpowiedniego układu dołków i szczytu (1-2-3) na niższym interwale (M5), wystarczy wejść w rynek za pomocą wcześniej zdefiniowanego schematu. Pamiętaj jednak, że bardzo ważnym ogniwem całego trading planu nie jest tylko sam moment zawarcia transakcji lecz również strategia prowadzenia pozycji. To od niej zależy jak bardzo rentowna będzie Twoja inwestycja i z jakim wynikiem ją zakończysz. Istnieje wiele wariantów, którymi możesz posłużyć się podczas otwierania pozycji po wystąpieniu formacji 1-2-3. Ja używam tylko jednego, który według mnie jest najbardziej skuteczny:

Na powyższym wykresie możesz zaobserwować docelowy stosunek dołków i szczytu. Po ich utworzeniu należy poczekać na świecę potwierdzającą odpowiedni kierunek (w tym przypadku ruch wzrostowy). Potwierdzenie następuje wtedy kiedy kolejna świeca po drugim dołku w formacji (3) zamknie się powyżej poprzedniej. W scenariuszu spadkowym jest na odwrót – świeca zamknie się poniżej poprzedniej. Otwarcie pozycji następuje po zamknięciu się świecy potwierdzającej. Zlecenie stop loss ustawiasz jeden pips pod najniższym dołkiem (1). Jeśli podaż zepchnie cenę niżej to wówczas zostanie aktywowane zlecenie stop loss. Zdarzenie to sygnalizuje, że nie jest to jeszcze koniec impulsu i popyt nie ma wystarczającej siły aby przejąć inicjatywy. Naturalnie to negatywny scenariusz kończący się stratą. Jeżeli natomiast miałeś rację, to wtedy powinieneś bardzo szybko zacząć zarabiać na swojej pozycji.

Podsumowanie

Kompleksowa metoda 1-2-3 pozwala łatwo i przyjemnie odczytać tendencję panującą na rynku i wykorzystać ją do zajęcia odpowiedniej pozycji. Prosty system potwierdzony kilkoma dodatkowymi warunkami stał się popularną techniką zawierania codziennych transakcji nie tylko wśród skalperów, ale i również inwestorów długoterminowych.

Konrad Sobieski - aktywny inwestor, specjalizujący się w analizie technicznej, day trader. Swoją wiedzę przekazuje prowadząc liczne szkolenia internetowe i warsztaty dla inwestorów.