Analiza techniczna – Oscylator CCI

0
3246

Oscylator CCI

Oscylator CCI (Commodity Channel Index) został po raz pierwszy opisany w 1980r przez Donalda Lamberta. Choć dzisiaj używa się go na niemal wszystkich rynkach, jego początkowym przeznaczeniem były rynki towarowe. Wskaźnik ten liczy poziom ceny w stosunku do jej średniej z wybranego okresu czasu (najczęściej 14 dni), a jego dokładny wzór kształtuje się następująco:

wskazniki i oscylatory

ct – cena typowa (średnia arytmetyczna z ceny maksymalnej, minimalnej i zamknięcia)

SMA – średnia ruchoma arytmetyczna

O – uśrednione odchylenie bezwzględne w okresie N sesji

wskazniki i oscylatory

Wartość współczynnika 0,015 związana jest z tym, że wg Lamberta dopiero przy takim współczynniku około 70-80% czasu wartość wskaźnika będzie oscylować w przedziale od -100 do 100. Ponadto uważa się, że wartości te są kluczowe przy poszukiwaniu poziomów wykupienia i wyprzedania. Im bardziej będzie się zwiększać liczbę parametru (okresu), tym częściej wartość oscylatora będzie przekraczać przedział -100 i 100. Z kolei przy mniejszych wartościach wpisywanego parametru oscylator częściej będzie przebywać w przedziale -100 i 100. Wysokie wartości oscylatora oznaczają ponadprzeciętnie wysokie ceny w porównaniu do cen średnich, a małe niestandardowo niskie. Zastosowanie: Istnieją dwa dominujące sposoby interpretowania oscylatora CCI.

1. Dywergencja.

Polega na wychwytywaniu rozbieżności pomiędzy ceną, a wykresem oscylatora. Dokładnie rzecz ujmując poszukuje się dywergencji pomiędzy kolejnymi, coraz wyższymi/niższymi wartościami cen analizowanego instrumentu, a wartościami CCI, które w tym samym czasie nie są w stanie osiągnąć kolejnego maksymalnego/minimalnego poziomu. Skutkiem tego jest zazwyczaj korekta cen waloru.

Przykład Jeżeli CCI wskazuje trend zniżkujący, a trend ceny jest zwyżkujący prognozuje to rychłą korektę ceny kursu, a więc i zmianę jego trendu.

wskazniki i oscylatory

2. Szczyty i dołki.

W tym podejściu wyszukuje się lokalnych ekstremów oscylatora, które mają prognozować strefę wykupienia/ przewartościowania lub strefę wyprzedania/niedowartościowania instrumentu. Za wartości graniczne przyjmuje się poziomy -100 i +100. Zejście poniżej pierwszej wartości zapowiada rychłe nadejście trendu wzrostowego, a przekroczenie +100 trendu spadkowego. To zastosowanie zostało zaprezentowane na wykresie poniżej. Sygnał kupna (zielona linia/strzałka) zostaje utworzony, gdy CCI osiąga dołek (wyprzedanie/niedowartościowanie), zaś sygnał sprzedaży (czerwona linia/strzałka), gdy osiąga lokalny szczyt (wykupienie/przewartościowanie). Praktyczna uwaga Zaleca się inwestowanie zgodnie z trendem. W dominującym trendzie spadkowym zaleca się zajmowanie tylko pozycji krótkich, a w trendzie wzrostowym tylko pozycji długich. W porównaniu z innymi oscylatorami tego typu CCI daje sygnały k/s stosunkowo szybko.

wskazniki i oscylatory

Praktyczna uwaga

Zaleca się inwestowanie zgodnie z trendem. W dominującym trendzie spadkowym zaleca się zajmowanie tylko pozycji krótkich, a w trendzie wzrostowym tylko pozycji długich. W porównaniu z innymi oscylatorami tego typu CCI daje sygnały k/s stosunkowo szybko.