Każdy w środowisku inwestorów zna pojęcie dziennika tradera lub inaczej dziennika transakcji. Niestety znać, a stosować to dwa zupełnie odmienne tematy.
Czym właściwie jest dziennik tradera?
To dokładny opis wszystkich zawieranych transakcji na rynku. Dzięki niemu trader może wyciągać odpowiednie wnioski i dostosowywać swoją strategię do ciągle zmieniającego się rynku.
Niestety jak wspomniałem wcześniej, nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że prowadzenie dziennika jest kluczowe, żeby osiągnąć sukces.
Dlaczego większość inwestorów traci?
Moim zdaniem inwestorzy tracą w długim terminie tylko przez swoje lenistwo.Nie są w stanie poświęcić swojego czasu na weryfikacje strategii poprzez systematyczne zapisywanie transakcji. W efekcie czego nie uczą się na własnych błędach, robiąc w kółko rzeczy, których nie powinni robić, nabierając przy tym złych nawyków.
Nie ma co się dziwić, że według raportu KNF z 2013 roku – 81% inwestorów na rynku walutowym traci.
Jeśli tracisz zacznij od analizy swoich transakcji!
Droga do sukcesu
Zarówno w biznesie, jak i w sporcie sukces osiągają najlepsi. Czyli Ci najbardziej zdyscylpinowani, ukierunkowani na realizacje konkretnych celów i świetnie zorganizowani.
W myśl zasady pareto zarobki 20% osób na świecie stanowią 80% wszystkich zarobków. Zasada Pareto działa również w tradingu – 20% traderów “zgarnia” 80% kapitału z rynku.
Jak myślisz co wyróżnia osoby, które odnoszą sukces i zarabiają?
Kluczowe jest nabranie odpowiednich nawyków, które można wyrobić znacznie szybciej dzięki zapisywaniu transakcji. Badania pokazują, że w tradingu najważniejsza jest cierpliwość i samodyscyplina.
Co powinien zawierać dziennik tradera?
- Moment wejścia w pozycje – robimy zrzut ekranu od razu po otwarciu zlecenia
- Dokładną specyfikacje – SL, TP, cena wejścia oraz powód wejścia w pozycje
- Moment zamknięcia pozycji – zrzut ekranu
- Co wydarzyło się później? Czy można było więcej zarobić na danej transakcji
Dzięki zapisaniu wszystkich parametrów oraz wykresów z platformy możemy spokojnie przeanalizować zawierane transakcje.
Optymalizujemy takie parametry jak moment wejścia w pozycje, sposób przestawiania stop lossa, wielkość pozycji, optymalny czas do zamknięcia pozycji.
A czy Ty prowadzisz swój dziennik transkacji? Napisz w komentarzu, czy tak i jeśli tak to jak poprawił Twoje rezultaty.