Equity CFD
Inwestorzy zainteresowani inwestycjami w rynek akcyjny, za pośrednictwem platform transakcyjnej mają możliwość inwestowania w instrumenty Equity CFD tj. akcje z dźwignią.
Equity CFD to kontrakt finansowy na różnicę kursową (cfd), stanowiący swoistą umowę, w której dwie strony zobowiązują się do wymiany różnic miedzy ceną otwarcia i zamknięcia pozycji. Instrumentem bazowym są akcje z rynków z całego świata. Dzięki konstrukcji Equity CFD możliwe jest zawieranie transakcji po bieżących cenach rynkowych.
Poniżej zostały przedstawione najważniejsze cechy instrumentu Equity CFD:
Bardzo szybkie rozliczanie transakcji (brak pojęcia T+3), możliwość transferu środków zaraz po zamknięciu pozycji.
Dźwignia finansowa, depozyt w zakresie 10-25% w zależności od akcji.
Dostęp do szerokiej oferty akcji z całego świata tj. kontrakty na wszystkie spółki z WIG20 oraz mWig40 oraz giełda niemiecka, amerykańska, hiszpańska, portugalska, czeska, francuska, włoska, węgierska i angielska.
Atrakcyjne niskie stawki prowizji (od 0,08% rynki zagraniczne 0,19% GPW).
Dzięki wykorzystaniu platformy transakcyjnej xStation, inwestor ma możliwość automatyzacji handlu oraz przeprowadzenia zaawansowanej analizy technicznej.
Wysoka płynność, zlecenia trafiają do arkusza zleceń na giełdzie.
Dostępna krótka sprzedaż (dla większości instrumentów).
Charakterystyka kontraktu Equity CFD:
Equity CFD – mechanizm dźwigni finansowej
Mechanizm dźwigni finansowej sprawia, że inwestycje w Equity CFD są znacznie bardziej atrakcyjne dla aktywnych inwestorów w porównaniu z klasycznymi akcjami rynku regulowanego.
Do dokonania transakcji o dużej wartości nominalnej wystarczy złożenie depozytu zabezpieczającego.
Nominalna wartość depozytu zabezpieczającego równa jest iloczynowi wartości procentowej depozytu i wartości nominalnej transakcji.
Przykładowa transakcja na PEO.PL
Inwestor posiada na rachunku 10 000 PLN. Przewiduje wzrost kursu spółki Pekao S.A., o której notowania opiera się Equity CFD – PEO.PL
Depozyt pobierany na instrumencie PEO.PL wynosi 10%, zatem kwota 10 000 PLN pozwoli na transakcję o maksymalnym nominale 100 000 PLN.
Przy kursie PEO.PL wynoszącym 155.00 inwestor może nabyć :
100 000 PLN : 155.00 = 645 kontraktów (1 kontrakt odpowiada 1 akcji)
Wynik na transakcji gdy kurs w trakcie sesji wzrośnie o 2% do poziomu 158 PLN:
(158-155) * 645 = 1 935 PLN, co daje blisko 20% stopę zwrotu na kapitale
Gdyby nie skorzystał z dźwigni finansowej i zakupił 64 akcje na rynku kasowym za dostępne środki wynoszące 10 000 PLN zysk wyniósłby 192 PLN.
Realizacja zleceń
Inwestorzy mają do dyspozycji następujące zlecenia: market, sell stop, buy stop, sell limit, buy limit, stop loss oraz take profit.
Zlecenie dla instrumentów Equity CFD wykonywane są w trybie zleceń rynkowych (Egzekucja Rynkowa – Market).
Sell Limit: Sprzedaż instrumentu po kursie wyższym od bieżącej ceny rynkowej. Gdy spodziewamy się spadku ceny, jednak zanim to nastąpi oczekujemy wzrostu ceny, który pozwoli nam sprzedać po cenie wyższej niż obecna.
Buy Limit: Kupno instrumentu po cenie niższej niż obecna. Lustrzane odbicie zlecenia „Sell Limit”.
Sell Stop: Sprzedaż instrumentu po kursie niższym niż bieżący. Gdy inwestor spodziewa się spadku ceny. Przebicie pewnego niższego poziomu będzie potwierdzeniem decyzji.
Buy Stop: Kupno instrumentu po cenie wyższej od bieżącej ceny. Gdy inwestor zakłada wzrost instrumentu. Przebicie pewnego kluczowego poziomu potwierdzi prognozy inwestora.
ZLECENIE BUY LIMIT (KUPNO): odpowiada zleceniu z limitem ceny z GPW gwarantuje, że transakcja nie zostanie zrealizowana po gorszej cenie, może jednak nie zostać zrealizowana od razu w całości dla większego wolumenu.
ZLECENIE SELL LIMIT (SPRZEDAŻ): odpowiada zleceniu z limitem ceny z GPW gwarantuje, że transakcja nie zostanie zrealizowana po gorszej cenie, może jednak nie zostać zrealizowana od razu w całości dla większego wolumenu.
ZLECENIE BUY STOP (KUPNO): odpowiada zleceniu z limitem aktywacji i wykonanie PKC na GPW. W przypadku dużych nominałów transakcji cena otwarcia może różnić się nieznacznie od najlepszej ceny widocznej na wykresie, zależy od układu arkusza zleceń na GPW.
ZLECENIE SELL STOP (SPRZEDAŻ): odpowiada zleceniu z limitem aktywacji i wykonanie PKC na GPW. W przypadku dużych nominałów transakcji cena otwarcia może różnić się nieznacznie od najlepszej ceny widocznej na wykresie, zależy od układu arkusza zleceń na GPW.
Krótka Sprzedaż
Mechanizm krótkiej sprzedaży pozwala na otwarcie na rynku pozycji, która przynosi zysk w wyniku spadku kursu. Dostępność krótkiej sprzedaży dla kontraktów CFDs zależy od obecnie obowiązujących regulacji na danym rynku.
W przypadku akcji z USA, Niemiec Hiszpanii, Anglii, Portugalii, Francji i Włoch, inwestorzy mogą dokonywać transakcji sprzedaży krótkiej na większości instrumentów.
W przypadku krótkiej sprzedaży kosztem inwestora pozostaje prowizja, natomiast finansowanie pozycji zgodnie z rynkowymi standardami polega podobnemu mechanizmowi jak dla kupna akcji przy założeniu: międzybankowa stopa % – 2,5 p.p.
Prowizja od zleceń Equity CFD
Zawierając transakcję na kontraktach Equity CFD jedynym kosztem jest koszt prowizji. W zależności od rynku giełdowego koszty prowizji zawieraj się przedziale 0,08%, a 0,25% wartości zlecenia. Prowizja naliczana jest od otwarcia i od zamknięcia pozycji, z tym że Prowizja od zamknięcia naliczana jest z góry w momencie otwarcia Pozycji.
Koszt lewarowania pozycji czyli punkty swapowe
Każdy inwestor musi uwzględnić koszty związane z lewarowaniem pozycji (mechanizm dźwigni finansowej). Dla inwestora oznacza to, że do każdej niezamkniętej w danym dniu obrotu transakcji naliczane są punkty swapowe, które odzwierciedlają koszt finansowania pozycji (pożyczanej gotówki ). Podobnie jest w przypadku „Equity CFD”.
Utrzymywanie pozycji w kontraktach CFD po zamknięciu rynku podlega naliczaniu odsetek w oparciu o właściwą stopę międzybankową (Polska – Wibor 1M) powiększoną o 2,5 p.p. (stopa 1M WIBOR kształtuje się na poziomie 4,75%, oprocentowanie wynosi zatem 7,25% rocznie)
Zakładając, że inwestor pozycję zamknął po 2 dniach koszt wyniesie:
100 000 PLN * 2 dni * 7,25%/365 = 39,72 PLN.
Dla Equity CFD z Europy będą to odpowiednio stopy procentowe oparte o LIBOR.
Wykresy
Wykresy cen Equity CFD dostępne są na platformie xStation oraz MetaTrader. Wykres który, widnieje na platformach transakcyjnych jest rysowany po cenach BID (najlepsza aktualna cena kupna z Giełdy), natomiast nie jest to kurs transakcyjny.