Krótka sprzedaż nie tylko na giełdzie

0
2803

Na początku roku do kin trafił film „Big Short” przedstawiający wydarzenia związane z krachem giełdowym związanym z kredytami sub-prime w 2008 roku. Jak sam tytuł wskazuje film opisuje historię traderów, którzy na tymże załamaniu się systemu zdołali zarobić fortuny.

Skłoniło mnie to do wyjaśnienia mechanizmu giełdowego, którym można się posłużyć jeżeli przyjdzie Wam do głowy zarobienia fortuny idąc śladem głównych bohaterów filmu. A proszę mi wierzyć, że historia lubi się powtarzać…

Każdy inwestor na pewno spotkał się z panicznymi nagłówkami gazet lub pasków informacyjnych w stacjach telewizyjnych. Dobrym przykładem są ostatnie wydarzenia:

„Krach na giełdzie w Chinach, po 7% spadkach giełda zostaje zawieszona…”
„Panika na giełdzie w Warszawie Wig20 bessa trwa już kolejny miesiąc…”
Takich tytułów można by mnożyć.

Wszystkie powyższe tytuły/ wydarzenia najczęściej mają wydźwięk mocno negatywny i często przedstawiane są w kontekście straty dla inwestora. Natomiast czy faktycznie kolor czerwony na giełdzie musi dla nas oznaczać stratę na rachunku maklerskim?  Zdecydowane NIE!  
W tym wpisie chciałbym przedstawić mechanizm giełdowy dzięki, któremu kolor czerwony na giełdzie już nie będzie się kojarzyć negatywnie a w wręcz przeciwnie stanie się możliwością do osiągniecia dodatniej stopy zwrotu. A jest to oczywiście KRÓTKA SPRZEDAŻ.

Słowo wyjaśnienia.

Krótka sprzedaż to strategia inwestycyjna polegająca na sprzedaży papierów wartościowych/ instrumentów finansowych niebędących własnością sprzedającego.  Na rynku giełdowym inwestor musi pożyczyć akcje, następnie je sprzedać na rynku, oraz odkupić je na rynku i oddać pożyczającemu. Jeżeli inwestor odkupi akcje po niższej cenie wtedy osiągnie zysk.

Mechanizm krótkiej sprzedaży pozwala zatem na otwarcie na rynku pozycji, która przynosi zysk w wyniku spadku kursu/ instrumentu bazowego. Tym instrumentem bazowym może być:

-Waluta
-Surowiec np. ropa (nie musze chyba przypominać spadków cen ropy z poziomów 115$ za baryłkę do dzisiejszych 35$ w zaledwie poł roku #money#profit)
-Indeksy np. Wig 20
-Akcje np. KGHM S.A.

Krótka sprzedaż w warunkach polskiej giełdy papierów wartościowych  jest prawnie dozwolona natomiast w praktyce niestosowana. Dopiero za sprawą kontraktów CFD  (contract for difference) jesteśmy wstanie wykorzystać w pełni mechanizm, krótkiej sprzedaży. 
W przypadku większości rynków giełdowych dostępnych w XTB, inwestorzy mogą dokonywać transakcji sprzedaży krótkiej. W przypadku walut, surowców i indeksów dostępne są wszystkie instrumenty.

Przykład:

Powyżej mamy wykres notowań  KGHM Polska Miedź w interwale dziennym, czerwoną strzałką macie zaznaczony ostatni znaczący spadek z poziomów 188 zł za akcję. W przypadku sprzedaży po tej cenie i przetrzymaniu pozycji do dziś, inwestor zyskałby 68% na pozycji.

Na rynkach finansowych obserwujemy coraz większą zmienność. W niełatwych czasach (ujemne stopy procentowe, programy QE, konflikty polityczne) ta zmienność bardzo często przejawia się w bardzo dynamicznych spadkach cen na rynkach. Zadaniem każdego tradera wyśledzenia „przegrzanych” rynków i założenie się z rynkiem kto ma racje.

Jeżeli do tej pory nie wiedzieliście, że na giełdzie można zarabiać na spadkach to teraz już wiecie… szukajcie zatem analogii, bo historia (giełdowa) lubi się powtarzać i bądźcie przygotowani na kolejny raz!

Przemysław Lik – Makler Papierów Wartościowych specjalizujący się w analizie technicznej, w szczególności w geometrii rynku, którą stosuje w swoich inwestycjach.