Mniej znaczy więcej czyli czy specjalizacja w tradingu jest potrzebna

0
2839

Istnieje wiele sposobów inwestowania, każdy z nich jest na unikalny. Inwestor na początku zawsze stoi przed wyborem, który styl będzie dla niego najbardziej odpowiedni.

Oczywiście może okazać się, że na końcu będzie chciał zostać day traderem i swing traderem jednocześnie. Czy taki dualizm jest możliwy? Jakie cechy charakteryzują profesjonalistów? Na te i inne pytania zaraz poznasz odpowiedzi. Zachęcam do lektury.

Jak osiągnąć mistrzostwo?

Na każdym polu, niezależnie od tego czy jest to biznes, sport czy sztuka osoba, która staje się mistrzem, staje się nim w jednej konkretnej dziedzinie. Mało kto słyszał o piłkarzu, który został koszykarzem, czy odwrotnie. Świetnego prawnika, który jest również lekarzem pewnie nigdy nie poznamy. Co więcej w każdym z tych sportów i zawodów są również konkretne specjalizacje, tak ten świat już jest stworzony, że żeby być dobrym i wygrywać trzeba się wyspecjalizować w jednej konkretnej dziedzinie.

Jedno jest pewne, nie można być dobrym we wszystkim. Podobnie jest w tradingu odnalezienie tego w czym jesteś dobry jest fundamentem do osiągnięcia sukcesu! Najpierw oczywiście musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy będzie to inwestowanie krótko czy długoterminowe, później dochodzi do tego jakaś metoda inwestycyjna, która będzie Ci odpowiadać i psychicznie będziesz czuł się z nią dobrze.

Czy każdy może odnieść sukces?

To na pewno złożone pytanie. Przystępujesz do trudnego egzaminu, czy wszyscy go zdają? Czy tylko nieliczni? Ilu później dzięki niemu udaje się znaleźć pracę?

W tradingu jest podobnie, każdy chce osiągnąć sukces na rynku i zarabiać, pamiętaj, że udaje się to tylko tym najbardziej wytrwałym. Chcesz inwestować? Pracuj cały czas nad swoim warsztatem traderskim, wyniki przyjdą z czasem.

Specjalizacja jako droga do sukcesu

Wspólną cechą wszystkich tych, którzy osiągnęli sukces jest fakt, że znaleźli odpowiednią nisze i kontynuowali pracę, żeby stawać się ciągle lepszym. Od młodzieńczych lat wiedzieli jaki talent posiadają i zaczęli go trenować, przed tymi, którzy jeszcze nie znali swoich mocnych stron i zastanawiali się co powinni zrobić w swoim życiu. Ponadto te talenty pracują zwykle dużo więcej niż inni i dlatego mają szczególne osiągnięcia.

Trading stawia przed nami podobne wyzwania. Nawet jeżeli jesteśmy świetnymi traderami, to aby osiągnąć mistrzostwo powinniśmy skupić się na kilku instrumentach. Mówi o tym wiele autorytetów, jeśli na jednym rynku osiągniemy sukces, możemy myśleć o tym, żeby dodawać kolejne. Obserwacja wielu instrumentów jednocześnie może dawać wrażenie chaosu szczególnie na rynku walutowym, kiedy mamy sprzeczne sygnały – jedne mówią o słabości dolara inne o jego sile. Przed traderem pojawia się pytanie co zrobić? Za którym sygnałem należy podążać? To samo tyczy się innych instrumentów, które są skorelowane np. Ropa i dolar kanadyjski.

Większa liczba instrumentów nie daje nam komfortu, co prawda mamy więcej sygnałów, można powiedzieć, że mniej się “nudzimy”, ale tak naprawdę nie jest to żaden powód do radości. Zwykle więcej znaczy mniej jeśli chodzi o nasz rachunek tradingowy.

Te zasady szczególnie tyczą się day tradingu; w swing tradingu wygląda to trochę inaczej bo tam szukamy rynków, na których pojawiają się sygnały, a jeśli śledzilibyśmy tylko jeden instrument np. EURUSD, moglibyśmy mieć tylko kilka sygnałów w ciągu roku.

Podsumowanie

Zachęcam wszystkich do odnalezienia swojej specjalizacji na rynku, niezależnie od tego czy jest to określony rodzaj rynku lub styl tradingu odpowiedni dla dochodu, który chcemy osiągnąć. Kiedy już się na coś zdecydujemy należy rozwinąć prosty zestaw zasad tradingowych, aby osiągnąć wyznaczone cele.

Kacper Gawroński – Redaktor Naczelny Trading – Academy. Wieloletni praktyk rynków finansowych, zwolennik strategii bazującej na Price Action. Autor bloga forex-time.pl.