Outside bar to formacja składająca się z dwóch świec, bardzo podobna do formacji engulfing – czyli objęcia hossy/bessy. W formacji outside bara, następuje najpierw fałszywe wybicie pierwszej świecy (czasami nawet, kilku) z formacji zgodnie z kierunkiem poprzedzającym trend na wykresie. Następnie rynek neguje ten ruch schodząc i zamykająć się poniżej/powyżej tej świecy.
Skuteczność formacji wzrasta wprost proporcjonalnie do interwału na jakim wystąpiła im wyższy interwał tym większa szansa na powodzenie formacji.
Jak inwestować w oparciu o formacje outside bara.
Tutaj schemat jest bardzo podobny do każdego innego zagrania price action. Oczywiście, żeby zająć pozycję nie wystarczy poczekać na pojawienie się samej formacji.
Przed podjęciem decyzji o otwarciu pozycji należy zwrócić uwagę na:
- Dominujący na rynku trend
- Preferowany obszar wystąpienia formacji
Powyższy wykres przedstawia parę GBPUSD na interwale dziennym. 28 lutego 2015 roku rynek wyrysował formację outside bara – zaznaczona na wykresie. Jak widać na początku nastąpiło wybicie maksimum z dnia poprzedniego dopiero później cena rozpoczęła silny spadek. Miejsce wystąpienia naszej formacji też nie było przypadkowe to poziom, z którego cena wcześniej bardzo silnie zaczęła spadać – strefa podaży.
GBPUSD był od ponad roku w silnym trendzie spadkowym – outside bar to idealny układ do zakończenia tej korekty.
Układ również świetnie sprawdza się przy spełnieniu podobnych warunków czyli trend i poziom, na wykresie pięciominutowym.
Sukces w większości wypadków tkwi w poprawnym wyznaczeniu trendu i zrozumieniu w jaki sposób porusza się cena. Na powyższym przykładzie widać, że ruchy spadkowe były bardzo dynamiczne, natomiast korekty tych ruchów “anemiczne” (szczególnie w drugim przypadku) bez większego impetu. Dzięki temu łatwo możemy rozpoznać jakie siły dominują na rynku i zwiększyć nasze szanse na sukces.
Dla spostrzegawczych druga z zaznaczonych formacji to już nie outside bar tylko formacja objęcia bessy, natomiast efekt pozostaje taki sam kontynuacja trendu.
Zachęcam do testów. Więcej możesz dowiedzieć się na naszych szkoleniach z Price Action.
Kacper Gawroński – Redaktor Naczelny Trading – Academy. Wieloletni praktyk rynków finansowych, zwolennik strategii Price Action. Autor bloga forex-time.pl.