Analiza techniczna – Wskaźnik ADMI

0
3641

Wskaźnik ADMI

ADMI – (average directional movement index) nazywany jest często ADX (lub DMI), bowiem jego głównym elementem obok DI+, DI- jest właśnie ADX. Jest wskaźnikiem ruchu kierunkowego, czyli zmienności trendu. ADMI ma za zadanie potwierdzić panujący trend lub ostrzec przed jego zmianą. Jego budowa sprawia, że jest stosunkowo mało wrażliwy i podatny na wahania niż inne wskaźniki podobnego typu. Z tego też względu używa się go przede wszystkim w analizie długoterminowej. Podobnie, jak w przypadku innych wskaźników trendowych w trendzie konsolidującym daje często fałszywe sygnały kupna/sprzedaży, dlatego zaleca się stosować go we współpracy z innym wskaźnikiem w celu potwierdzania jego wskazań.

Wykres oscylatora składa się z trzech linii i przyjmuje wartości od 0 do 100. Dwie z trzech linii nazywane są DI+ (zielona linia) oraz DI- (niebieska linia), a ich zadaniem jest wychwytywanie pozytywnych i negatywnych ruchów kursu. Uzupełnieniem ww. linii jest ADX (czerwona linia), która w odróżnieniu od poprzednich nie określa, czy rynek jest w trendzie wzrostowym lub spadkowym, ale mierzy siłę rynku. Za silny trend uznaje się wskazania ADX powyżej wartości 40, a słaby, gdy średnia spada poniżej 20.

wskazniki i oscylatory

Zastosowanie tego oscylatora polega na wychwytywaniu momentów przecięcia linii DI+ i DI- w stosunku do położenia linii ADX. Kiedy linia DI+ przecina od dołu linię DI- mamy do czynienia z pozytywnym sygnałem kupna, natomiast gdy linia DI+ przecina od góry linię DI- pojawia się sygnał sprzedaży. Jakość tych sygnałów może być jednak różna w zależności o kształtowania się dołków i szczytów na wykresie wskaźnika. Opisuje to tzw. zasada punktu ekstremalnego, która mówi o tym, że z punktu widzenia istotności sygnałów ważne jest, aby w następnym dniu po przecięciu:

  • dla sygnału sprzedaży minimum było niższe od minimum dnia poprzedniego,
  • dla sygnału kupna maksimum było wyższe od maksimum dnia poprzedniego.

Jak było wspomniane wcześniej, istotne jest zwrócenie uwagi na położenie miejsca przecięcia względem linii ADX. Silny sygnał kupna pojawia się, gdy linia DI+ przecina od dołu linię DI- i jednocześnie wartości obu (DI+ i DI-) są większe od wartości ADX (DI+ > DI- > ADX). Z kolei analogicznie silny sygnał sprzedaży pojawia się, gdy linia DI+ przecina od góry linie DI- i jednocześnie wartości obu (DI+ i DI-) są mniejsze od wartości ADX ( DI+ < DI- < ADX ).