Formacja 1-2-3 jako kompleksowa metoda inwestycyjna cz. 1.

Większość inwestorów, którzy zamierzają zajmować się na co dzień tradingiem, tworzy profesjonalny koncept poruszania się po rynku. Jest to jeden z wielu elementów układanki, która pozwoli im generować regularne zyski w dłuższej perspektywie czasu. Fundamentalnym elementem dobrego trading planu jest strategia otwierania pozycji czyli inaczej mówiąc pomysł na to jak będziesz „wchodzić” w rynek i na jakiej podstawie będą otwierane Twoje transakcje. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli ten detal nie zostanie dobrze sprecyzowany to późniejsze elementy trading planu również nie będą odpowiednio dobrze funkcjonować. Będąc już tego świadomym musisz zadać sobie pytania, jaka metoda najbardziej Ci odpowiada i z którą z nich czujesz się na tyle komfortowo, aby móc jej używać każdego dnia. Przykładowo możesz otwierać pozycje długie na podstawie formacji świecowych lub cenowych tworzących sygnały kupna w trendzie wzrostowym lub oprzeć swoje inwestycje o średnie kroczące. Możliwości jest naprawdę bardzo wiele, lecz jedna z nich jest dla mnie niezwykła, ponieważ zmieniła moją percepcję rynkową. Od tamtego czasu bardzo często używam jej podczas własnego tradingu i uważam, że posiada najważniejsze cechy czyli prostotę i zrozumiałość.

Definicja Formacji 1-2-3

Formacja 1-2-3, bo tak nazywana jest w środowisku inwestorów, to nie tylko formacja sama w sobie lecz kompleksowa metoda „wejścia” w rynek. Jej budowa wynika z klasycznej analizy rozpoznawania dołków i szczytów według Teorii Dowa. Szczegółowo została zdefiniowana przez Joe Ross’a, o czym możesz przeczytać w poprzednim wpisie: Haki Rossa – prosto i skutecznie.

Dla przypomnienia formacja w wersji wzrostowej (po jej pojawieniu się oczekujemy wzrostów) wygląda następująco:

Formacja 1-2-3 jako kompleksowa metoda... cz. 1.1.0

Formacja 1-2-3 jako kompleksowa metoda... cz. 1.1.0

Jest to symptomatyczny układ prezentujący słabnącą podaż. Jak widzisz struktura ta składa się z trzech punktów dołek-szczyt-dołek (1-2-3). Inwestorzy grający jeszcze na spadki, którzy są w mniejszości nie mogą utworzyć nowego dołka, przez co powstaje wyższy dołek tzw. Higher Low oznaczony cyfrą nr 3. Formacja w wersji spadkowej (po jej pojawieniu się oczekujemy spadków) to nic innego jak lustrzane odbicie poprzedniego schematu:

Formacja 1-2-3 jako kompleksowa metoda... cz. 1.1.2

Formacja 1-2-3 jako kompleksowa metoda... cz. 1.1.3

W tym przypadku widzimy z kolei słabnącą stronę kupującą, która nie może wybić poprzedniego szczytu. Skutkuje to utworzeniem się Lower High czyli niższego szczytu (3). Od tego momentu świadomi inwestorzy powinni szukać tylko i wyłącznie pozycji krótkich.

Kiedy szukać formacji 123?

Koniecznym warunkiem do wystąpienia formacji jest trend. Oznacza to, że przed wyrysowaniem się układu musi na rynku panować klarowny trend wzrostowy lub spadkowy. Nie interesują Cię sytuacje, w których rynek porusza się w bok. Zapamiętaj, że bez trendu 1-2-3 nie będzie działać.

Kolejnym wymogiem do tego aby układ ten został prawidłowo zidentyfikowany na rynku, jest miejsce jego wystąpienia. Może ukazać się zarówno na końcach korekt jak i również na końcach impulsów. Inwestor w tym celu powinien przeprowadzić analizę na interwale wyższego rzędu, tak aby znaleźć potencjalny moment w którym rynek może zakończyć rysować dotychczasową falę. Takie miejsce z reguły znajduje się w strefie S/R czyli wsparcia lub oporu. Jak taki moment znaleźć oraz jak precyzyjnie wykorzystać nasz schemat do praktycznego tradingu dowiecie się w kolejnej części, na którą serdecznie zapraszam.

Część druga, już wkrótce!

Konrad Sobieski - aktywny inwestor, specjalizujący się w analizie technicznej, day trader. Swoją wiedzę przekazuje prowadząc liczne szkolenia internetowe i warsztaty dla inwestorów.