Haki Rossa – prosto i skutecznie

0
3583

Każdy początkujący inwestor podczas własnej ścieżki edukacyjnej napotyka się na magiczną sentencję „Graj zgodnie trendem”. Jako wieloletni trader potwierdzam Wam tę tezę i zgadzam się, że nieumiejętne granie przeciwko głównej tendencji panującej na rynku często kończy się stratą ciężko zarobionych przez nas pieniędzy. Zatem jeśli chcecie wykorzystywać tę perspektywę w swoich inwestycjach, zacznijcie od tego najbardziej podstawowego założenia: Rynek ma większe prawdopodobieństwo do kontynuacji swojego dotychczasowego ruchu aniżeli do jego zmiany.

Wielu guru tradingu ma własne wyspecjalizowane metody dołączania się do panującego trendu, lecz jedna z nich przykuła moją uwagę bardziej niż pozostałe. Nazwa tej metody wywodzi się od nazwiska jej autora i wśród nomenklatury polskich inwestorów znana jest jako „Haki Rossa” (z jęz. ang. Ross Hooks). Technika ta została dokładnie opisana w książce „Trading the Ross Hook” przez Joe Ross’a, który pokazuje jak łatwo możemy wykorzystać ją w codziennym tradingu. Warto zaznaczyć, że strategię tę wykorzystacie tylko w momentach kiedy rynek trenduje, więc wszelkie konsolidacje czyli momenty w których rynek podąża w bok, nie są dla Was potencjalnym momentem do zagrania. Jako, że Joe Ross to trader, który opiera swój trading na analizowaniu samego wykresu, to również ta koncepcja bazuje na zależnościach wynikających z samej ceny. Zanim jednak przejdziemy do zidentyfikowania „Haka Ross’a” bezpośrednio na wykresie, musimy potrafić określić trend występujący na danym rynku i wyczuć czy istnieją jakieś ewentualne przesłanki do jego zmiany. Dla tych z Was którzy mają jeszcze problem z identyfikacją tendencji rynkowej odsyłam do dwuczęściowego wpisu mojego kolegi – https://trading-academy.pl/baza-wiedzy/jak-poprawnie-wyznaczyc-trend-cz-i , który w sposób dokładny i czytelny przedstawia kilka metod rozpoznawania głównego kierunku ruchu ceny.

Dla lepszego zrozumienia koncepcji Joe Ross’a, do rozpoznania fazy w której trend może ulec zmianie, będzie służyła nam klasyczna analiza rozpoznawania szczytów i dołków na wykresie ceny według Teorii Dowa. Spójrzcie na poniższy przykład i zadajcie sobie pytanie czy widzicie moment, w którym nastroje na rynku ulegają zmianie?

Kiedy trend traci swoją „siłę” sprzedający nie mogą już ustanowić nowego dołka, co widać na poniższym wykresie:

Zielony prostokąt pokazuje jeden z kilku układów, na którym oparta jest koncepcja Haka Ross’a. Kolejna próba ataku sprzedających na poprzednie minimum nie udaje się, co skutkuje utworzeniem się tzw. formacji 1-2-3. Struktura ta jest niczym innym jak odpowiednim ukształtowaniem się poszczególnych dołków i szczytów (LL, LH, HL) lub szczytów i dołków (HH, HL, LH). Aby kształt tej struktury był dla Was czytelniejszy, zobaczmy jak to wygląda na typowym modelowym schemacie:

Po wyrysowaniu się powyższego układu mamy pierwszy sygnał do tego ,że rynek może zmienić swój dotychczasowy bieg i zacząć podążać w kierunku północnym. Oczywiście rozpatrujemy strukturę, w której odpowiednie ułożenie szczytów i dołków zapowiada wzrosty. Istnieje przeciwieństwo tego schematu, które naturalnie będzie zapowiadało spadki, co widać na poniższym rysunku:

Negacja formacji następuje w momencie wybicia tzw.1-ki czyli ustanowieniu niższego dołka lub wyższego szczytu przez punkt nr 3. Joe Ross precyzyjnie określił parametry tego układu, takie jak odpowiednia ilość pojawiających się świec/słupków, która będzie posiadała nowe ekstrema cenowe aby potwierdzić punkt 2 i 3, o czym możecie dowiedzieć się z jego książki. Formacja 1-2-3 jest prosta do zidentyfikowania i można ją znaleźć na każdym interwale czasowym. Zarówno traderzy stosujący skalping, jak i również inwestorzy długoterminowi, mogą za jej pomocą szukać momentów zwrotnych na wykresie ceny, aby zająć pozycję wraz z nowo rozwijającym się ruchem rynkowym. Sama w sobie jest nie tylko odpowiednią strukturą złożoną ze szczytów i dołków, lecz również bardzo dobrym planem wejścia w rynek zachowującym odpowiedni stosunek zysku do ryzyka. Wielu inwestorów opiera swoje strategie właśnie na modelu 1-2-3. Pamiętajmy jednak, że zawsze powinniśmy szukać tego scenariusza wtedy kiedy rynek jest w trendzie wzrostowym lub spadkowym. Więcej o modelu 1-2-3 dowiecie się czytając nasz blog. Kolejnym krokiem po prawidłowym wyznaczeniu struktury 1-2-3 jest znalezienie formacji Haka Ross’a. Jest to dosyć proste i bardzo obiektywne, ponieważ jest to świeca wybijająca układ 1-2-3 i tworząca nowe lokalne maksimum lub minimum. Po niej powinna pojawić się korekta, którą tworzyć może co najmniej jedna świeca posiadająca niższe lub wyższe ceny: maksymalną i minimalną. Ten właśnie moment wyrysowany przez wykres przypominam nam hak – Hak Ross’a (zielony prostokąt).

Inwestowanie za pomocą haków w najprostszej formie zakłada ich regularne wybijanie i dołączanie do rynku zgodnie z panującym trendem. Wybicie Haka Ross’a jest kompleksowym zagraniem, ponieważ nie wchodzicie od razu w rynek, tylko ustawiacie „zasieki” zabezpieczone zleceniem SL poniżej lub powyżej dna ostatniej korekty i czekacie na efekt działania ceny. Jeżeli natrafimy na moment, w którym rynek zakończy swój trend, wówczas pozycja nie powinna zostać otwarta. Natomiast jeśli tendencja na wykresie będzie dalej kontynuowana, możemy w odpowiedni sposób prowadzić swoją pozycję poprzez np. przesuwanie zlecenia SL pod coraz wyższe dołki lub nad coraz niższe szczyty. Możliwości prowadzenia pozycji jest wiele, ale nie jest to tematem tego wpisu, więc zakładam że każdy z Was ma własne dopasowane zasady i mechanizmy, które na co dzień stosuje. Jak widzicie na poniższym wykresie, jeśli prawidłowo odczytacie zachowanie rynku, można w dosyć prosty i skuteczny sposób uczestniczyć w dłuższym ruchu lub wykorzystać tę wiedzę do piramidowania pozycji.Gdyby ktoś z Was zbyt późno zinterpretował formacje 1-2-3 lub po prostu znajdziecie taki moment na wykresie, to wówczas system zakłada, że zawsze po pojawieniu się Haka Ross’a możecie dołączyć do reszty traderów uczestniczących w trendzie. Jak widać na powyższym przykładzie Haki Ross’a występowały dosyć często, co pozwoliło w wielu momentach wykorzystać tę zależność aby grać na wzrosty. Kilka ticków nad każdym hakiem oznaczonym literami RH została zaznaczona zielona linia wskazująca miejsce złożenia zlecenia Buy Stop, zaś czerwona linia umieszczona pod ostatnim lokalnym dołkiem zlecenia Stop Loss. Haki Ross’a są idealnym narzędziem dla traderów skupiających się tylko i wyłącznie na wykresie ceny w każdym interwale czasowym. Jest do solidny fundament do zbudowania zaawansowanej strategii generującej regularne profity. Ponadto prawie każdy inwestor stosujący haki powinien w ten sam sposób interpretować to co widzi na wykresie, co czyni ją jeszcze bardziej wyróżniającą się. Oczywiście tak jak każda metoda nie jest ona idealna i należy być świadomym fałszywych wybić, które mogą pojawić się w każdym momencie. Niemniej jednak strategia ta cieszy się przyzwoitą skutecznością o czym możecie się przekonać testując ją na własnych rachunkach demonstracyjnych.

Życzę powodzenia i jak najwięcej profitowych haków.

Konrad Sobieski – aktywny inwestor, specjalizujący się w analizie technicznej, day trader. Swoją wiedzę przekazuje prowadząc liczne szkolenia internetowe i warsztaty dla inwestorów.