Kiedy zmienia się trend? (jak wyznaczyć trend – cz. II)

0
4508

Wyznaczenie trendu jest jednym z ważniejszych aspektów w strategii inwestycyjnej. Od jego wyznaczenia zależy czy nasz wynik będzie pozytywny czy negatywny.

W ostatnim artykule przedstawiłem ogólną koncepcję wyznaczania trendu. Skupmy się teraz bardziej na aspekcie zmiany trendu.

Sygnały mówiące o potencjalnej zmianie trendu:

1. Przebicie istotnego dołka lub szczytu.

Przyjęliśmy wcześniej, że trend wzrostowy to sekwencja coraz wyższych szczytów i coraz wyżej pojawiających się dołków, jeśli tendencja jest złamana mamy zwiększoną szansę na zmianę trendu lub złożoną korektę.

przebicieistotnegodolkalubszczytu

Jak widać na przykładzie nie zawsze przełamanie ważnego poziomu daje dobry sygnał zmiany trendu. Bardzo dużo zależy od kontekstu np. położenia poziomów wsparcia/oporu.

przebicieistotnegodolkalubszczytu
trend3


2. Utworzenie przez rynek wzrostowej lub spadkowej sekwencji dołków i szczytów.

Powyższy schemat przedstawia sytuację, kiedy cena przebija ostatni dołek w trendzie wzrostowym, a następnie tworzy się sekwencja niższych szczytów i dołków. Czerwona linia oznacza zmianę trendu.

przebicieistotnegodolkalubszczytu

Po przebiciu punktu C – rozpoczyna się nowy impuls, jak widać cena później tworzy sekwencje wyższych szczytów i wyższych dołków.

3. Utworzenie wiekszej korekty niż poprzednie w trendzie

przebicieistotnegodolkalubszczytu


Rynek, który jest silny tworzy korekty, podobne do poprzednich. Korekty zwężają sie jeśli trend jest silny, natomiast występowanie coraz większych korekt jest sygnałem słabnięcia trendu.

Najlepszy sygnał otrzymujemy w momencie wystąpienia największej korekty i przebicia ostatniego dołka. Daje nam to dobry obraz tego, że niedźwiedzie są zdeterminowani do dalszej sprzedaży.

przebicieistotnegodolkalubszczytu


Powyższy przykład doskonale obrazuje omawiany schemat. EURUSD poruszał się w trendzie wzrostowym tworząc płytkie korekty po kilkanaście pipsów. Następnie zostaje utworzona korekta, która ma 48 pips, to zdecydowanie największy ruch do tej pory i sygnał dla nas, że należy zacząć szukać pozycji krótkich. Dołek został przebity, a ruch powrotny to moment do znalezienia dogodnego miejsca.

Podsumowanie

Po przedstawieniu aż trzech metod, które mówią o potencjalnej zmianie trendu, możesz czuć się zagubiony. Każdą z tych metod można dopasować do własnego stylu inwestycyjnego, ale to Ty musisz zdecydować, która będzie dla Ciebie najlepsza. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest połączenie dwóch sygnałów np. wybicie wsparcia/oporu oraz utworzenie największej korekty (overbalance).

Powodzenia!

Kacper Gawroński – Redaktor Naczelny Trading – Academy. Wieloletni praktyk rynków finansowych, zwolennik strategii Price Action. Autor bloga forex-time.pl.